Abbildungen der Seite
PDF
EPUB

The Second Constitution of the State of Ohio.

may, by law, provide against evils resulting therefrom," shall be separately submitted to the electors for adoption or rejection, in form following, to-wit: A separate ballot may be given by every elector and deposited in a separate box. Upon the ballots given for said separate amendment shall be written or printed, or partly written and partly printed, the words: “License to sell intoxicating liquors, Yes;” and upon the ballots given against such amendment, in like manner, the words: “License to sell intoxicating liquors, No." If, at the said election, a majority of all the votes given for and against said amendment, shall contain the words: "License to sell intoxicating liquors, No," then the said amendment shall be a separate section of article fifteen of the constitution.

Sec. 19.' The apportionment for the house of representatives, during the first decennial period under this constitution, shall be as follows:

The counties of Adams, Allen, Athens, Auglaize, Carroll, Champaign, Clark, Clinton, Crawford, Darke, Delaware, Erie, Fayette, Gallia, Geauga, Greene, Hancock, Harrison, Hocking, Holmes, Lake, Lawrence, Logan, Madison, Marion, Meigs, Morrow, Perry, Pickaway, Pike, Preble, Sandusky, Scioto, Shelby, and Union, shall, severally, be entitled to one representative, in each session of the decennial period.

The counties of Franklin, Licking, Montgomery, and Stark, shall each be entitled to two representatives, in each session of the decennial period.

The counties of Ashtabula, Brown, Butler, Clermont, Fairfield, Mahoning, Medina, Miami, Portage, Seneca, Summit, and Warren, shall, severally, be entitled to one representative, in each session; and one additional representative in the fifth session of the decennial period.

The counties of Ashtablua, Brown, Butler, Clermont, Fairfield, Guernsey, Jefferson, Knox, Monroe, Morgan, Richland, Trumbull, Tuscarawas, and Washington shall, severally, be entitled to one representative, in each session; and two additional representatives, one in the third, and one in the fourth session of the decennial period.

The counties of Belmont, Columbiana, Ross and Wayne, shall, severally, be entitled to one representative, in each session; and three additional representatives, one in the first, one in the second, and one in the third session of the decennial period.

The county of Muskingum shall be entitled to two representatives, in each session; and one additional representative, in the fifth session, of the decennial period.

The county of Cuyahoga shall be entitled to two representatives, in each session; and two additional representatives, one in the third, and one in the fourth session of the decennial period.

The Second Constitution of the State of Ohio.

The county of Hamilton shall be entitled to seven representatives, in each session; and four additional representatives, one in the first, one in the second, one in the third, and one in the fourth session, of the decennial period.

The following counties, until they shall have acquired a sufficient population to entitle them to elect, separately, under the fourth section of the eleventh article, shall form districts in manner following, to-wit: The counties of Jackson and Vinton, one district; the counties of Lucas and Fulton, one district; the counties of Wyandot and Hardin, one district; the counties of Mercer and Van Wert, one district; the counties of Paulding, Defiance, and Williams, one district; the counties of Putnam and Henry, one district; and the counties of Wood and Ottawa, one district; each of which districts shall be entitled to one representative, in every session of the decennial period.

Done in convention, at Cincinnati, the tenth day of March, in the year of our Lord, one thousand eight hundred and fifty-one, and of the independence of the United States, the seventy-fifth.

WILLIAM MEDILL, President. Attest: WM. H. GILL, Secretary. .

THE THIRD CONSTITUTIONAL CONVENTION OF THE

STATE OF OHIO.

(1872.)

P.

URSUANT to an act of the General Assembly, delegates were

elected to a third constitutional convention in October, 1872, and met in the Hall of the House of Representatives in May, 1873.

The constitution reported by this convention failed of adoption when it was submitted to the vote of the people, and the constitution of 1851 was undisturbed in its position as the organic law of the State of Ohio-except for such amendments as have been noted from time to time.

The membership of this convention was as follows:
ADAMS COUNTY.—Thomas J. Mullen.
ALLEN COUNTY.-Theodore E. Cunningham.
ASHLAND COUNTY.–George W. Hill.
AUGLAIZE COUNTY.-W. V. M. Layton.
Athens County.-Rudolph De Steiguer.
ASHTABULA COUNTY.-H. B. Woodbury.
BELMONT COUNTY.-Daniel D. T. Cowen.
BROWN COUNTY.-Chilton A. White.
BUTLER COUNTY.—Lewis D. Campbell.
CARROLL COUNTY.-William Adair.
CHAMPAIGN COUNTY.-John H. Young.
CLARK COUNTY.+John H: Blose.
CLERMONT COUNTY.—John Shane.
CLINTON COUNTY.-A. W. Doan.
COLUMBIANA COUNTY.— James W. Reilly.
CoSHOCTON COUNTY.-William Sample.
CRAWFORD COUNTY.—Thomas Beer.
CUYAHOGA COUNTY.—Sherlock J. Andrews, Jacob Mueller, Amos

Townsend, Martin A. Foran and Seneca O. Griswold.
DEFIANCE AND PAULDING COUNTIES.—Jacob J. Green.
DARKE COUNTY.-George D. Miller.
DELAWARE COUNTY.-Thomas W. Powell.
Erie COUNTY.-Joseph M. Root.
FAIRFIELD COUNTY.—Thomas Ewing, Jr.
FAYETTE COUNTY.-Mills Gardner.
FRANKLIN COUNTY.—Llewellyn Baber and John J. Rickley.
FULTON COUNTY.-Ozias Merrill.
GALLIA COUNTY.—John W. McCormick.
GEAUGA COUNTY.-Peter Hitchcock.

The Third Constitutional Convention of the State of 'Ohio.

GREENE COUNTY.-Thomas P. Townsley.
GUERNSEY COUNTY.-Charles J. Albright.
HAMILTON COUNTY.—John W. Herron, George Hoadley, Rufus

King, Richard M. Bishop, Josiah L. Keck, Joseph P. Carbery,
Samuel F. Hunt, Charles W. Rowland, Julius Freiberg, Elias

H. Johnson.
HANCOCK COUNTY.-A. P. Byal.
HARDIN COUNTY.-William H. Philips.
HARRISON COUNTY.-William G. Waddle.
HENRY COUNTY.—A. H. Tyler.
HIGHLAND COUNTY.—John A. Smith.
HOCKING COUNTY.-Alexander White.
HOLMES COUNTY.-Carolus F. Vorhes.
HURON COUNTY.—Cooper K. Watson.
JACKSON COUNTY.—James Tripp.
JEFFERSON COUNTY.-Samuel W. Clark.
Knox COUNTY.-Richard S. Tullos.
LAKE COUNTY.Perry Bosworth.
LAWRENCE COUNTY.-Henry S. Neal.
LICKING COUNTY.-William P. Kerr.
LOGAN COUNTY.—William H. West.
LORAIN COUNTY.—John C. Hale.
LUCAS COUNTY.—Morrison R. Waite and Charles H. Scribner.
MADISON COUNTY.–Charles Phellis.
MAHONING COUNTY.-David M. Wilson.
MARION COUNTY.-W. E. Scofield.
MEDINA COUNTY.-Samuel Humphreyville.
MEIGS COUNTY.—Daniel A. Russell.
MERCER COUNTY.—Thomas J. Godfrey.
Miami COUNTY.-G. Volney Dorsey.
MONROE COUNTY.—William Okey.
MONTGOMERY COUNTY.—Adam Clay and Emanuel Schultz.
MORGAN COUNTY.-Francis B. Pond.
MORROW COUNTY.-John J. Gurley.
MUSKINGUM COUNTY.-Charles C. Russell and Daniel Van Voorhis.
NOBLE COUNTY.-William J. Young.
OTTAWA COUNTY.—Adolphus Kraemer.
Perry County.—Lyman J. Jackson.
PICKAWAY COUNTY.—Henry F. Page.
PIKE COUNTY.-John L. Caldwell.
PORTAGE COUNTY.-Joseph D. Horton.
PREBLE COUNTY.-David Barnet.
PUTNAM COUNTY.-Samuel P. Weaver.

y-B. A.

The Third Constitutional Convention of the State of Ohio.

[ocr errors]

RICHLAND COUNTY.—Barnabas Burns.
Ross COUNTY.—Milton L. Clark.
SANDUSKY County.-J. S. Van Valkenburgh.
Scioto COUNTY.-James W. Bannon.
SENECA COUNTY.-John D. O'Connor.
SHELBY COUNTY.—Edmund Smith.
STARK COUNTY.—Anson Pease and James C. Hostetter.
SUMMIT COUNTY.-Alvin C. Voris.
TRUMBULL COUNTY.-George M. Tuttle.
TUSCARAWAS COUNTY.Charles H. Mitchener.
UNION COUNTY.-John B. Coats.
VAN WERT County.Isaac N. Alexander.
Vinton COUNTY.-Harvey Wells.
WARREN COUNTY.--Thomas F. Thompson.
WASHINGTON COUNTY.-Harlow Chapin.
WAYNE COUNTY.-John K. McBride.
WILLIAMS COUNTY.-Albert M. Pratt.
WooD COUNTY.--Asher Cook.
WYANDOT COUNTY.- John D. Sears.

MORRISON R. WAITE, President.
LEWIS D. CAMPBELL, Vice-President.
D. W. RHODES, Secretary.
R. F. HURLBUTT, First Assistant Secretary'.
D. S. FISHER, Second Assistant Secretary.
Jos. GUTZWILLER, Third Assistant Secretary.
ALLEN O. MYERS, Fourth Assistant Secretary.
J. B. WILBUR, Sergeant-at-Arms.
Jas. MORGAN, First Assistant Sergeant-at-Arms.
F. BLENKNER, Second Assistant Sergeant-at-Arms.
CHARLES RHODES, Postmaster.
J. G. ADEL, Official Recorder.
Amos LAYMAN, Reviser of Reports and Proofs.
J. V. LEE, Assistant Official Reporter.
B. P. GAINES, Assistant Official Reporter.
N. F. DEAN, Assistant Official Reporter.
CHARLES Flowers, Assistant Official Reporter.
FRED MEAKIN, Assistant Official Reporter.

« ZurückWeiter »